Organizacija poslova tokom izrade broja

Pre svega, ključan datum za nas je datum kada objavljujemo časopis za javnost. Imajući u vidu trenutne okolnosti, pretpostavićemo da ćemo časopis za javnost da objavljujemo poslednje nedelje u mesecu. Dakle, to je za sve nas najbitniji datum.

Kategorije tekstova

Ukoliko na vrste časopisa gledamo iz ugla čitalaca, postoji najnoviji (najsvežiji) broj i arhivirani brojevi (svi stariji brojevi od najnovijeg broja). Međutim, mi smo urednici časopisa pa zato na vrste časopisa gledamo iz našeg ugla. Za nas postoje sledeće vrste časopisa:

  1. Arhivirani brojevi,
  2. Tekući broj i
  3. Naredni broj.

Broj za nas postaje arhiviran onog trenutka kada ga objavimo javnosti.

Broj na kome trenutno radimo je tekući broj. Tekući broj je broj koga će javnost sledećeg da vidi.

Naredni broj je broj koga će javnost da vidi nakon što vidi tekući broj.

Nakon što tekući broj objavimo javnosti on postaje arhiviran broj, a samim tim naredni broj postaje tekući broj i počinje se sa radom na novom narednom broju. Ciklus se dalje stalno ponavlja.

Naslovna strana Wikija

Naslovna strana Wikija je tekući broj. Ta strana je ista od trenutka zamrzavanja tekstova za tekući broj do trenutka zamrzavanja tekstova za naredni broj, sa samo jednom promenom u međuvremenu. Ta promena je dodavanje linkova za preuzimanje broja u trenutku kada broj objavimo za javnost. Dogovor je da ti linkovi za preuzimanje vode do stranice na sajtu časopisa. Naslovna strana Wikija sadrži osnovne informacije kao što su: tema broja, slika naslovne stranice broja i sadržaj broja.

Slika 1. Timeline naslovne strane Wikija

Linkovi koji se nalaze na naslovnoj strani Wikija

Na naslovnoj strani Wikija je poželjno da se nalaze sledeći linkovi:

  1. Najave narednog broja,
  2. Redakcija,
  3. Sajt,
  4. Kontakt i
  5. Poziv za saradnju.

= Najave narednog broja =

Poželjno je da se ovaj link nađe na naslovnoj strani. Tu će se nalaziti naslovi tekstova koje imamo u pripremi kako neko ne bi pisao na istu temu. Ovi naslovi tekstova bi bili javni, kako bi potencijalni novi autori mogli da ih vide. Potencijalni novi autori bi svoj tekst mogli da ostave na za to predviđenu stranu „Prijavi svoj članak“.

= Redakcija =

Redakcija je suština Wikija. To je zona gde možemo na miru da radimo, da sve bude transparentno a opet da sačuvamo u tajnosti novi broj u celini do objavljivanja.

= Tekstovi =

Centar svega treba da budu tekstovi jer su tekstovi naše sredstvo za rad. Svaki tekst treba da ima jednu svoju stranicu i diskusiju ispod njega. Takođe, svaki tekst mora da postoji i u latiničnoj i u ćiriličnoj varijanti. To znači da se za svaki tekst rezervišu dve strane na Vikiju pri čemu na tim stranama obavezno postoji diskusija. Ovo bi trebalo da bude sasvim dovoljna infrastruktura oko članka (teksta).

Timeline jednog broja

Faze proizvodnje jednog broja:

  1. Prikupljanje tekstova,
  2. Prihvatanje tekstova,
  3. Pravljenje latinične i ćirilične varijante teksta,
  4. Izbor tekstova za tekući broj (zamrzavanje broja),
  5. Lektorisanje,
  6. Prelom,
  7. Dopuna vestima i rečju urednika,
  8. Kontrola i
  9. Objavljivanje.

Slika 2. Timeline proizvodnje časopisa

Iskustvo će pokazati da Zona 1 mora da bude najduža. Predviđamо da ta zona treba da traje barem 20 dana. Zona 2 je vrlo odgovorna zona ali koja ne bi smela da bude duža od 8-10 dana. Iskustvo sa nultim brojem pokazuje da Zona 3 ne treba da bude duža od 4 dana sa sve kontrolom. Preliminarni prelom se radi sa nesređenim tekstovima u Zoni 2 a za završni prelom ne treba više od 2 dana (1 dan za latinicu i jedan za ćirilicu) pošto je sad sve automatizovano.

Ako se sve sabere, jedan ciklus traje 34 dana što prelazi kalendarski mesec. To znači da mora doći do preklapanja ciklusa da bi se došlo jedno mesečnog tempa izdavanja časopisa.

Kada sve postavimo na Timeline sve će postati dosta jasnije. Za ključnu tačku ćemo uzeti „Zamrzavanje tekstova za broj“ jer se u toj tački završava jedan ciklus i počinje drugi ciklus.

Slika3. Timeline preklapanja po brojevima

Iz ovog timelinea može da se zaključi sledeće:

  1. Zona 1 traje punih mesec dana – to bi trebalo da bude dovoljno vremena za prikupljanje tekstova;
  2. Zona 2 ima svojih 10 dana;
  3. Zona 3 ostaje na intenzivnih 4 dana. (Verovatno je ovo dovoljno. Ne treba odugovlačiti sa kontrolom i objavljivanjem).

Sad ovo može biti nategnuto pošto nam je redakcija mala, pa svi rade sve i onda lektoru koji radi i poslednju kontrolu ne ostaje više od 16 dana da bude autor.

Mapa Wiki redakcije časopisa

U skladu sa predviđenim predlogom organizacije redakcije predlaže se i buduća mapa Wiki redakcije.

wiki_redakcija-mapa.png

~~DISCUSSION~~

Log In