This is an old revision of the document!


Dobro došli na slobodnu teritoriju -3.deo:

Slobodni internet pretraživači

Nastavljamo priču o programima,koji će novim i manje iskusnim korisnicima slobodnih opertaivnih sistema pomoći,da se što brže snađu i prilagode na istim. Treći članak biće posvećen slobodnim internet pretraživačima. Za slobodne operativne sisteme postoje brojni kvalitetni internet pretraživači.Svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke. U ovoj rubrici predstavićemo vam pet najpopularnijih internet pretraživača na slobodnim operativnim sistemima,koji će verujemo zadovoljiti vaše potrebe i vaše navike.

                                                          Chromium
Jedan od najpoznatijih i najpopularnijih internet pretraživača današnjice dolazi nam iz kompanije Google.Pandan Google Chrome-u na Windows platformi na slobodnim operativnim sistemima dolazi pod imenom Chromium.

Brz,jednostavan i siguran,sa mnogobrojnim dodacima i temama pomoću kojih se može doterati izgled pretraživača prema vašim željama i navikama. U potpunosti je sinhronizovan sa svim Google-ovim servisima. Dostupan je u softverskim riznicama svih distribucija slobodnih operativnih sistema. U odnosu na Windows izdanje Chromium za slobodne operativne sisteme je skoro uvek verziju ili dve ispred,a dodavanjem specijalnih softverskih riznica mogu se isprobavati i neke buduće verzije ovog internet pretraživača.

                                                  Mozilla Firefox
 Još jedan od popularnih internet pretraživača ovog puta pod istim imenom i za slobodne operativne sisteme.

Nešto sporiji u odnosu na Cromium,ali sa dosta add-ova,ekstenzija i tema,tako da je moguće podešavanje ovog internet pretraživača,baš onako kako vama odgovara. I ovaj pretraživač dolazi u softverskim riznicama svih distribucija slobodnih operativnih sistema. Dodavanjem mozilinih specijalnih softverskih riznica mogu se isprobavati i neke naprednije verzije ovog internet pretraživača.

                                             Konqueror
Ovaj internet pretraživač dolazi uz KDE,ali ga mogu iz svojih softverskih riznica instalirati i korisnici drugih okruženja.

Ovaj program ima u sebi toliko dodatak i funkcija i bila bi prava šteta da ga svrstamo samo u kategoriju internet pretraživača. U sebi ima ugrađene sledeće dodatke: -Fajl menadžer; -PDF pregledač; -FTP klijent; -Spreadsheet editor; -Word dokument editor; Pored toga postoje i mnogobrojne teme za njega,tako da u potpunosti možemo prilagoditi izled,već prema svojim potrebama i navikama.

                                                  Epiphany
 Još jedan internet pretraživač za slobodne operativne sisteme.

Dolazi uz Gnome radno okruženje,ali ga takođe mogu iz svojih softverskih riznica instalirati i korisnici drugih okruženja. Jednostavan i lak za korišćenje,brz,poseduje takođe dosta skinova i dodataka pomoću kojih se može podesiti njegov izgled. Preveden je na dosta jezika i dosta podseća na internet pretraživače Safari i Firefox.

                                              Midori

Za računare sa slabijim hardverskim resursima posebno je pogodan internet pretraživač pod nazivom Midori,što na japanskom znači zeleno.Namenjen je GTK okruženju i za brzo renederovanje stranica koristi WebKit. Izgledom veoma podseća na Google Chrome i ima lako izmenjiv i proširiv korisnički interfejs. Poseduje dosta tema i ekstenzija pomoću kojih se može menjeti njegov izgled. Dostupan je u softverskim riznicama svih slobodnih operativnih sistema.

                                                  Seamonkey
 Internet pretraživač zasnovan na mozilinom izvornom kodu.Veoma lagan i brz,jednostavan za korišćenje,a postoji i verzija za Windows platformu.

Poseduje dosta skinova i dodataka,kao i tema,koje se mogu preuzeti direktno sa Mozillinog sajta. U sebi ima integrisane sledeće dodatke: Adresar; E-mail klijent; Newsgroup i Feed klijent; IRC chat klijent; Dostupan je u softverskim riznicama svih slobodnih operativnih sitema.

Korisni linkovi:

(1) http://www.google.rs/chrome (2) http://www.mozilla.org/en-US/firefox/new/ (3) http://www.konqueror.org/ (4) http://projects.gnome.org/epiphany/ (5) http://twotoasts.de/index.php/midori/ (6) http://www.seamonkey-project.org/

Log In