Moodle
Autor: Stefan Nožinić
Moodle je platforma koja omogućava učenje online. Namenjena je profesorima, administratorima, ali i samim studentima.
Moodle se sve češće koristi u današnje vreme kada je tehnologija najvećim delom u upotrebi u obrazovnim institucijama, kako kod onih institucija koje se bave formalnim, tako i kod onih koje se bave neformalnim obrazovanjem. Moodle postaje sve popularniji i kao platforma koja se koristi za tzv. homeschooling koji predstavlja učenje kod kuće koje je dosta postalo popularno, pre svega u SAD, ali i u ostalim zemljama koje prihvataju ovakav vid obrazovanja. Moodle je slobodan softver, što omogućava institucijama i pojedincima da ga menjaju onako kako njima odgovara. Slobodno možemo reći da je Moodle blizu toga da postane standardna platforma za ovu namenu.
Moodle je već uveliko postao platforma od poverenja za mnoge obrazovne institucije, pa zato i ne čudi što je sve veći broj institucija izabrao baš ovu platformu kao sistem za učenje preko interneta. Kako je Moodle slobodan softver i ne zahteva nikakvu registraciju za njegovo preuzimanje, jako je teško znati tačan broj njegovih korisnika. Ipak, na zvaničnoj stranici se mogu pronaći neke statistike i liste nekih institucija koje koriste ovu platformu.
Ono što programeri ove platforme izdvajaju kao glavne karakteristike, jesu:
- Moderan i lak za korišćenje grafički korisnički interfejs
- Personalizovani radni panel koji omogućava lako praćenje trenutnih predavanja, odnosno kurseva i časova
- Alate za saradnju koji omogućavaju studentima da se povežu i zajedno uče
- Odlično uređen kalendar koji pruža mogućnost praćenja rokova, grupnih sastanaka, itd.
- Sistem za čuvanje fajlova koji omogućava jednostavno deljenje fajlova
- Jednostavan ali veoma funkcionalan urednik teksta
- Obaveštenja za korisnike o rokovima i sastancima
- Sistem za praćenje rada studenta i njegovog napretka
- Promenljiv dizajn i uređenje stranice
- Bezbednost
- Podrška za više jezika
- Podrška za pravljenje rezervne kopije podataka
- Podešavanje dozvola i pravila za različite korisnike
- Laka integracija sa ostalim sistemima
- Podrška za dodatke i plugin sistem
- Mnoge druge mogućnosti
Instalacija
Instalacija je veoma jednostavna i dosta je slična većini platformi koje funkcionišu preko web servera.
Prvo što vam je potrebno, jeste HTTP server i instaliran PHP. Osim ovoga, potrebna vam je i funkcionalna baza podataka. Ovde treba napomenuti činjenicu da Moodle podržava više baza podataka, kao npr. PostgreSQL.
Sledeće što je potrebno, jeste da napravite direktorijum za vaše podatke koji mora biti van direktorijuma za vaš koreni web direktorijum. Ovaj direktorijum treba imati takve dozvole da korisnik koji koristi vaš web server, treba da ima pravo pisanja i čitanja po njemu.
Zatim treba da kopirate Moodle fajlove u direktorijum dostupan vašem web serveru (npr. koreni web direktorijum).
Zatim je potrebno online završiti instalaciju.
Isto tako, treba napomenuti da su potrebna još neka dodatna podešavanja kako bi sistem normalno funkcionisao, ali ovde to nećemo objašnjavati, već ostavljamo čitaocu da pročita dokumentaciju i sam istraži dublje ovu tematiku (ili možda nekada napišemo detaljnije uputstvo).
Podrška za mobilne uređaje
Moodle razvojni tim je napravio aplikaciju za mobilne uređaje koja služi za pristupanje Moodle servisima. Vredi napomenuti da je aplikacija dostupna za Android i iOS uređaje, pa je tako Moodle upotrebljiv i za one koji preferiraju ovakve načine upotrebe.