Naredbe u GNU-Linuksu (2. dio)
Autor: Adrijan Đurin
Nakon višegodišnjeg korištenja naredbi iz prvog dijela ovog serijala članaka, krajnje je vrijeme da se nauče nove naredbe. Kretanje kroz direktorije (cd) i izlistavanje njihovog sadržaja (ls) se jako često koriste, a ponavljanje je majka znanja – a i od glave višak ne boli. U nastavku članka pozabavit ćemo se stvaranjem. Jer, tko ne voli stvarati? Kreirati prazan fajl može se na više načina, a jedan od njih je naredbom touch.
Ako se nalazimo u direktoriju u kojem želimo kreirati prazan fajl, to radimo naredbom touch
touch veoma_lijep_popis.txt
Naredbom za izlistavanje ls možemo provjeriti postojanje fajla. Fajl je prazan i spreman da u njega upišemo sve želje i zahtjeve – uz cijene, naravno. Kako bismo upisali bilo što u taj fajl, moramo se poslužiti novom naredbom. Nano predstavlja veoma jednostavan uređivač teksta unutar ljuske Linux sustava. Dostupan je na velikoj većini distribucija.
nano veoma_lijep_popis.txt
Izvršavanjem te naredbe otvara nam se jednostavno sučelje. Upisivanje se vrši tipkovnicom, i uz malo truda vaš popis može izgledati kao na slici.
[2] – popis
[3] – keyboard shortcuts, jer nema alatne trake
Kako biste brzo provjerili što se nalazi u vašem tekst-fajlu, a da pritom ne pokrećete Nano, upišite:
cat veoma_lijep_popis.txt
Rezultat je ispis vašeg tekst-fajla u terminalu. Naredba cat ima i neke druge posebnosti i razloge korištenja, ali o tome u kasnijim člancima.
Fajlovi i direktoriji čine okosnicu Linuks sustava. Kreiranje direktorija također nije pretjerano teško. Postoji naredba za to. Pokušajte sljedeću:
mkdir igrice
Nakon toga izlistajte sve u trenutnom direktoriju. Pored svih standardnih direktorija, i prijašnjeg fajla, pojavio se i novi direktorij naziva „igrice”. Možete se prebaciti u njega pomoću naredbe cd da potvrdite da se radi o direktoriju – doduše, praznom direktoriju. Naredba
cd ..
vas vraća u prethodni direktorij.
Ukoliko niste sigurni što činiti, man naredba je zapravo f1/help/malo_slabiji_google za sve što trebate znati o pojedinim naredbama. Ona je priručnik u kojem se nalaze uputstva za upotrebu naredbi: što znači naredba, što radi i kako se koristi.
man ls
Ova naredba će nam otvoriti priručnik o ls naredbi, što možete vidjeti na slici.
[2] – kako se koristi
[3] – opis naredbe
[4] – dodatni argumetni (o tome u daljnjim člancima)
Kroz sučelje priručnika se krećete ili strelicama gore/dolje po jedan redak, ili tipkama f i b po cijelu karticu. Za izlazak iz priručnika koristi se tipka q. Isprobajte ovu naredbu i sa ostalim naredbama koje ste dosad koristili. Naravno, ako man ne može pomoći onda vrlo vjerojatno može Gugl.
U ovom kratkom tekstu obrađene su naredbe koje su vezane za kreiranje fajlova (touch) i direktorija (mkdir), jednostavnu obradu teksta (nano) i naredbe koja nam služi kao priručnik ukoliko zaboravimo sintasku/svrhu određenih naredbi (man).
I, za kraj, evo nekoliko naredbi da se malo zabavite i razmislite. Što se događa kad unesete sljedeće naredbe:
nano neki_drugi_popis.txt
man man
mkdir Moje pjesme
Naredni deo ovog serijala možete pročitati ovde.
Prethodni deo ovog serijala možete pročitati ovde.