уторак, 16 априла, 2024

Број 31

ЛиБРЕ! број 31 Насловна страница
Директно преузимање:
ПДФ:
[ddownload id=“6754″ text=“Латинично издање“] ([ddownload_filesize id=“6754″]) – [ddownload_count id=“6754″]×
[ddownload id=“6755″ text=“Ћирилично издање“] ([ddownload_filesize id=“6755″]) – [ddownload_count id=“6755″]×
еПУБ:
[ddownload id=“6756″ text=“Латинично издање“] ([ddownload_filesize id=“6756″]) – [ddownload_count id=“6756″]×
[ddownload id=“6757″ text=“Ћирилично издање“] ([ddownload_filesize id=“6757″]) – [ddownload_count id=“6757″]×

Реч уредника

Срећна Нова 2015. година

Ово је трећи пут да вам ЛиБРЕ! часопис жели све најбоље у Новој години. Пре него што вам пожелимо лепе за Нову годину, резимираћемо мало протеклу годину из угла развоја слободног софтвера код нас и у свету.

У свету је слободан софтвер препознат као квалитетан и добар модел за даљи развој софтвера уопште. Нарочито инфраструктурни слободни софтвер је постао доминантан. Ово потврђује потпуна доминација слободног софтвера на суперрачунарима. У протеклих неколико година је уочена већа економичност стварања суперрачунара повезивањем великог броја слабијих рачунара у кластер (<ем>scale-out системи) у односу на стварање једног суперрачунара велике процесорске и меморијске снаге (<ем>scale-up системи). Не само да је <ем>scale-out компјутинг економичнији, него је и неограничен у погледу повећања рачунарске снаге. Такође, показало се да је већа флексибилност слободног софтвера боља варијанта нарочито за <ем>scale-out компјутинг. Коначно признање слободном софтверу је дошло у протеклој години тиме што је формирано више фондација вредних више милиона долара као подршка овим пројектима инфраструктурних слободних софтвера.

Зашто је ово занимљиво? Пре свега због промене понашања великих ИТ компанија које су раније куповале (преузимале) мале занимљиве пројекте. Тиме они не само да су преузимали власништво над тим софтвером, него су наметали свој начин развоја тог софтвера. Ово је сад преокрет. Инвестирање у слободни софтвер кроз фондације не представља само признање да су пројекти добри, него и да је модел развоја добар. Оно што је добро не треба мењати, него само треба подржати. Биће занимљиво посматрати како ће се даље развијати овај однос између великих ИТ фирми и слободног софтвера.

У Србији 2014. година је почела врло бурно и занимљиво. Разлаз у једном пројекту је изнедрио у јануару две домаће ГНУ-Линукс дистрибуције – Сербиан линукс и ТриОС линукс. У фебруару ФЛОСС заједнице су се дружиле на ЛУГоНС Баркампу у Новом Саду. Имали смо презентацију <ем>OpenStreatMap, а онда затишје. Елементарне непогоде су вероватно пореметиле континуитет у раду. Практично до ЛУГоНС Балкона није било већих ФЛОСС дешавања.

Вредно је помена у овој 2014. години покретање <ем>Mumble канала линукс заједнице Србије. Овај ВоИП сервис окупља ФЛОСС активисте на редовном састанку средом од 20 часова.

Што се тиче часописа, ми смо се трудили да све догађаје испратимо. Нисмо успели баш све. ТриОС нисмо представили јер имамо малих проблема да контактирамо с његовим развојним тимом. Ако нам изађу у сусрет и успоставимо било какав контакт са њима, радо ћемо писати и о ТриОС Линуxу.

Научили смо да планови у домаћем ФЛОСС-у нису свих сто посто у нашим рукама. Можемо да имамо жеље за наредну годину, али реализација тих жеља ће и даље зависити од много фактора. Овог пута ћемо бити скромни и пожелећемо себи још тридесет бројева, добро здравље, верне читаоце и много нових сарадника. Читаоцима поред доброг здравља желимо сигурне везе, стабилан софтвер и исправан хардвер. Ако хоћете ви нама нешто да пожелите, јавите се на нашу већ познату адресу електронске поште libre [et] lugons [dot] org .

До читања,

ЛиБРЕ! тим