недеља, 27 јула, 2025

Број 32

ЛиБРЕ! број 32 Насловна страница
Директно преузимање:
ПДФ:
[ddownload id=“6750″ text=“Латинично издање“] ([ddownload_filesize id=“6750″]) – [ddownload_count id=“6750″]×
[ddownload id=“6751″ text=“Ћирилично издање“] ([ddownload_filesize id=“6751″]) – [ddownload_count id=“6751″]×
еПУБ:
[ddownload id=“6752″ text=“Латинично издање“] ([ddownload_filesize id=“6752″]) – [ddownload_count id=“6752″]×
[ddownload id=“6753″ text=“Ћирилично издање“] ([ddownload_filesize id=“6753″]) – [ddownload_count id=“6753″]×

Реч уредника

„Ми” и „ви” – прича о партнерству са читаоцима

Од раних дана овог пројекта смо желели да имамо комуникацију са вама читаоцима, мада то још увек не функционише онако како смо очекивали. Важно је да пре свега разјаснимо ко смо то „ми”, а ко сте „ви” у овом тексту. „Ми” се редовно чујемо на састанцима и на друге начине активно учествујемо у пројекту. Сви „ми” смо се заправо скупили из других, старијих заједница и склонили смо се са стране да бисмо у својем миру радили на часопису. Нисмо „ми” неки нови, другачији. И „ви” сте „ми”, нема разлике међу нама, само не причамо довољно често.

Изгледа нам као да постоји нека врста баријере између редакције, аутора и читалаца. Некако смо дошли у ситуацију да је добар део аутора и иначе ангажован у пројекту око других задатака. Међутим, једнако важан део ЛиБРЕ! заједнице сте и ви, читаоци. Да смо кукали, кукали смо. Сигурно смо већ и досадили. Стање у редакцији је сада приметно боље, а сада сте ви на реду за буђење.

Када би требало да се бранимо, могли бисмо да кажемо да смо „ми” свој део посла одрадили. У готово сваком броју нашле су се реченице као што су „помозите да постанемо још бољи”, „поделите своје мишљење” и „јавите се да…”. Такође, на страници сваког броја постоји простор за коментаре, стално је неко на ИРЦ-у, има нас на Фејсбуку и Твитеру, а однедавно одржавамо отворене састанке „уживо” на Мамблу. Часопис има своју званичну и-мејл адресу и то је место где је свака порука најбрже примећена, прочитана, и одакле се шаље одговор. Нисмо остали у потпуном мраку и тишини, али повратних информација још увек је недовољно. Знамо да нас читате, желимо да нам се и јавите.

Ако постоји уредништво, читаоци и канал за комуникацију, а комуникације нема – то значи да постоји проблем. Размислили смо и разговарали смо о томе шта може да буде проблем. Разговарали смо само међусобно унутар редакције на јавним састанцима и закључак је да проблем може да постоји у сваком од ова три дела наше заједнице. Можда смо се улењили па нисмо јасно поставили одговарајућа питања. Можда на нашим просторима још није довољно развијена култура узајамног учествовања у пројекту, јер колико је на нама да стварамо часопис, толико је и на вама да га делите, хвалите и чините бољим. Трећи, а уједно и најједноставнији проблем је инфраструктура и сам начин како можемо да размењујемо идеје. Покушаћемо овим текстом да начнемо овај „наш” део проблема.

Пројекат је пре скоро три године настао као идеја Александра Станисављевића на Убунту Србија форуму. Ишли смо полако, редом, ИРЦ, и-мејл, вики, Либератор… Све у свему, једна врло занимљива прича коју ћемо врло радо да поделимо са вама ако вас занима. Осим инфраструктуре, „расли” смо и у погледу организације, броју тимова и чланова. Дизајн је доживео барем три велике ревизије, а посебно смо поносни и на наше лекторе. То је укратко о нама. Питајте нас ако вас занима још нешто, или желите да се детаљније представимо. А ко сте ви? После оволико година, ми још увек нисмо сигурни ко нас највише чита. Следи неколико конкретних питања око којих желимо да нам помогнете.

  1. Да ли сте напредни корисник, хакер, програмер, редовни корисник, или почетник?
  2. Да ли су вам текстови сувише далеки, сложени и незанимљиви? О чему желите да читате?
  3. Желите ли свој пројекат да представите широј заједници путем нашег часописа?
  4. Шта желите да поделите са осталим читаоцима? Како сте чули за часопис и слободан софтвер?

Други проблем, који треба да решимо, јесте да обезбедимо најједноставнији пут за комуникацију. Можда смо мало старомодни па очекујемо да и-мејл функционише и у 21. веку. Који је ваш предлог? Да ли бисте радије одговорили на анкету? Желите ли да преуредимо сајт тако да буде пријатнији за коментаре? Верујемо да је и ово проблем на чијем решењу треба да радимо, а ту су нам потребни ваши савети и мишљења. За почетак, најважније је да скупите храбрости и воље да нам се јавите на који год начин желите. Ако не можете да одлучите којим путем да нам се јавите – пошаљите нам и-мејл на добро познату адресу libre [at] lugons [dot] org да и „ви” званично постанете „ми”.

Срдачан поздрав и хвала!

ЛиБРЕ! тим